Скелі і печери

В околицях Миколаєва на поверхні трапляються виходи пісковикових та вапнякових скель, невеликих печер і гротів, кар’єрів. Неподалік селища Прийма є грот – пам’ятка археології європейського значення. Тут – найдавніше поселення типу “мисливський табір” у печерних умовах материкової України (вік — 45,5 тисячі років). Дослідження визнали, що кістки належали неандертальцеві.

Печери в Ілові – найбільш містичне місце заповідника «Стільське городище». Печера «Рожаниця» має вхід у вигляді жіночого лона. Кажуть, жінка, яка увійде в печеру стане мамою, навіть якщо вона не могла довго завагітніти.
Ще одним цікавим об’єктом є Камінь Дірявець у Дуброві, що за 40 кілометрів від Львова.
Тут розташований унікальний скельний комплекс. Чому Дірявець? Камінь має велетенський наскрізний отвір, яким може вільно пройти людина. Камінь ще називають Столовим. Ця природна дивовижа використовувалась давніми слов’янами в якості храму. На «столі» завжди горів вогонь, складались пожертви. Вважається, що камінь у давнину служив храмом сонця. У печерах Ілова були ритуальні жертвоприношення, тож аура тут містична. Під час археологічних розкопок були знайдено перепалену кераміку, кістки. Знайдено і рештки спаленого вугілля, що означає, що в печерах палили ритуальний вогонь.