І рубає, і висаджує. чим займаються лісівники і чи справді наші гори лисіють

Що входить в обов’язки лісничого, який новий закон потрібен для охорони необлікованих лісів, як громада може впливати на охорону лісу, в інтерв’ю Tvoemisto.tv розповіли головний лісничий Львівського лісгоспу Роман Коваль та еколог МБО «Екологія-Право-Людина», експерт у лісовій галузі Богдан Кученко.

Львівське Опілля – частина Подільської височини, розташована на південь від Львова і багата на лісові ресурси. Саме про цю територію і говоримо.

Питання вирубки лісів на Львівщині постає часто. Воно не надто добре впливає на імідж вашої професії. Розкажіть, що входить в обов’язки лісничого?

Роман Коваль: Лісівники – це перші охоронці лісу і природи в цілому світі. Треба розрізняти питання знищення лісів і лісокористування. Останнє якраз і є роботою лісника. Він повинен заготовити деревину, відновити і зберегти ліс. Деревина – є цінним ресурсом, що інтенсивно використовується людьми з часу, коли ми стали розумними. До сьогодні ліс зберігається саме завдяки лісівникам.

Після радянського періоду в Україні є мільйони гектарів, що заросли лісом, та їх знищують, щоб засівати. А використання лісу для господарських потреб та його подальше відтворення – звичайна лісівнича практика.

Зараз є тренд на посадку лісу серед громадських організацій, політичних партій. А для лісівника це рутинна робота – кожного року на Львівщині висаджується близько 10 мільйонів дерев. За нормами, лісівник має посадити 800 саджанців за годину, один гектар – це 5 тисяч саджанців. Насправді лісівники садять набагато більше, ніж рубають. Навіть коли дерева вирубують, то в першу чергу через їх стан: якщо вони хворі або пошкоджені.

Читайте також: Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів’ян і як її врятувати

Яку відповідальність несе лісничий за ліс, крім того, що доглядає за ним і відновлює його?

Богдан Кученко: Як представник державної лісової охорони лісничий має обов’язок захищати лісові насадження та протидіяти незаконним рубкам. Крім цього, він контролює законну заготівлю лісу. Забудовам у лісі має протистояти керівництво лісгоспу, оскільки саме лісгосп є постійним користувачем лісових земель.

Рішення про вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності під будівництво може приймати лише Кабінет Міністрів України, про що говорить стаття 149 Земельного кодексу. Якщо такого рішення немає, то захист лісів від незаконного вилучення є прямим обов’язком лісгоспу та його відповідальних працівників, зокрема і лісничого.

Як відбувається планова вирубка лісу? 

Богдан Кученко: Ліси під час планових рубок (комерційні рубки головного користування, санітарні рубки, рубки догляду і переформування тощо), вирубують самі працівники лісового господарства та підприємці, які уклали із ними відповідні договори. Після всіх планових рубок ліс відновлюють – висаджують нові дерева або дають поновитись природно.

Лісгоспи заробляють самі на себе, тож мають проводити рубки або укладати договори з підприємцями, щоб профінансувати охорону і догляд за лісами, їх поновлення, а також зарплату працівників.

Важливо, що на об’єктах природно-заповідного фонду рубки сильно обмежені: не можна проводити рубки головного користування. А в межах пам’яток природи заборонені усі види рубок.

Читайте також: Чому вода у Карпатах зносить дороги і забирає людські життя. Пояснення експерта

Роман Коваль: Ми добре бачимо, коли росте ялина чи смерека висотою 30 м. Коли ж вона має розмір 20 см – на неї ніхто не звертає уваги. І ті всі лисі гори, про які люблять говорити, можуть мати мільйони штук саджанців.

Чи існує проблема вирубки лісів на території Львівщини?

Богдан Кученко:  На Львівщині заготівля лісу відбувається досить інтенсивно. Та у порівнянні з іншими областями, Львівщина є серед лідерів за впровадженням дружніх до довкілля підходів, наприклад, несуцільних рубок (коли вирубуються окремі дерева і відбувається природне поновлення лісу).

Основними проблемами лісозаготівлі є широке використання суцільних рубок окремими лісгоспами у природних лісах, вирубки без оцінки впливу на довкілля, екологічно недоцільні масові рубки в заказниках тощо. В окремих підприємствах також поширені незаконні рубки, наприклад, у комунальних лісах Галсільлісу.

Чи є на території Львівського Опілля необліковані самосійні ліси?

Богдан Кученко: Точних даних про необліковані ліси на цій території немає у відкритому доступі, та на супутникових знимках видно такі ліси в окремих ділянках регіону.

Хто несе відповідальність за необліковані і самосійні ліси в Україні?

Богдан Кученко: На жаль, ніхто. За законом ці землі не вважаються лісом, тому ніхто не зобов’язаний їх охороняти. Більше того, майже всі самосійні ліси в Україні розташовані на землях сільськогосподарського призначення, часто на покинутих 20-30 років тому полях. Власники таких ділянок навіть можуть бути покарані за нецільове використання земель. Для зміни цієї ситуації варто розробити закон, що внесе зміни до Земельного і Лісового кодексів та низку інших нормативно-правових актів, щоб закріпити за необлікованими та самосійними лісами статус саме лісів, а власникам таким самозаліснених земель надати пільги, якщо вони будуть займатись вирощуванням і збереженням цього лісу.

Читайте також: Зберегти ліси Карпат. Як Лісова варта контролює вирубки

На території Львівського опілля є пам’ятка природи «Скеля з трьома печерами», заказники «Липниківський» та «Романівський», заповідні урочища «Роздільське» і «Модринове насадження», а також регіональний ландшафтний парк «Стільське Горбогір’я». Як на ці ліси може впливати зелений туризм?

Богдан Кученко: Якщо буде сучасна інфраструктура – марковані стежки, організовані кемпінги для ночівлі, зони для стаціонарного відпочинку тощо, то зелений туризм позитивно вплине на ліси регіону. Це заробіток як для місцевих мешканців, так і для парку «Стільке Горбогір’я» – отже, у них з’явиться додатковий стимул для збереження лісів у природному стані.

Читайте також: Букові ліси на Львівщині стали світовим надбанням ЮНЕСКО

Як громада може контролювати лісове господарство?

Богдан Кученко: Згідно із Санітарними правилами в лісах України, уповноважені представники органу місцевого самоврядування (тобто громади) можуть брати участь в роботі комісії, що визначає доцільність суцільних та вибіркових санітарних рубок на своїй території.

Також громада може подавати пропозиції щодо загального ведення лісового господарства на своїй території. Основним інструментом для пропозиції, передбаченим законодавством, є оцінка впливу на довкілля, що застосовується до суцільних та поступових (коли ліс вирубують за декілька прийомів з інтервалом в 5-10 років) рубок і суцільних санітарних рубок.

Іншими механізмами є, наприклад, скарги на порушення стандартів сертифікації і участь в щорічних аудитах. Крім цього, завжди можна написати скаргу від фізичної особи, якщо виявлено екологічно шкідливу діяльність лісгоспів, що порушує норми законодавства.

Розмовляла Ольга Бовкун

Фото надані авторкою